ASSOCIATION OF AVIATION ORDNANCEMEN

JOHN W. FINN

AVIATION ORDNANCEMEN OF THE YEAR

AVIATION ORDNANCEMEN OF THE YEAR RUNNER-UP

 

                                       

YEAR

RATE/ NAME

AOY

RUNNER-UP

ACTIVITY

 

 

 

 

1985                       

AO1 Charles Lavene

AOY

USS Carl Vinson CVN-70

 

AO1 Thomas Sanford

Runner-Up

VA-22

 

 

 

 

1986

AO1  John  H. Quick           

AO1 Jackie D. Lister                                           

AOY

Runner-Up

VFA-132

VA-203

 

 

 

 

1987

AO1  Thomas C. Poore

AO1  Gary L. Buse              

AOY

Runner-Up

USS Midway  CV-41

VA-94

 

 

 

 

1988

AO1  Dennis A. Costa

AO1  David Gomez             

AO1  Donald R. Babb

AO1  Robert R. Ferguson

AOY

1ST Runner-Up

2nd Runner-Up

3rd Runner-Up

USS Constellation CV-64

VA-122

VF-31

VA-185

 

 

 

 

1989

Sgt  Trent J. Ferris               

AO1  Daniel R. Snyder

AOY

Runner-Up           

VFA-125

NAS Fallon

 

 

 

 

1990

AO1 (AW/NAC) Frank E. Thomas  

AO1 (AW) Ernest Asford

AOY

Runner-Up

VP-19

VA-115

 

 

 

 

1991

AO1 (AW) Thomas C. Benhe

AO1 (AW) Dan E. Moon

AO1 (AW) Ronald Thame

AOY

1st Runner-Up

2nd Runner-Up      

VA-35

VA-83/VA-46

VF-142

 

 

 

 

1992

AO1 (AW) Scott Palumbo

AO1 (AW) John J. Boyle III              

AOY

Runner-Up

USS Nimitz CVN-68

USS  Lincoln CVN-72

 

 

 

 

1993

AO1 (AW) Lawrence P. Grabiel

Sgt Stephen M. Schleiker

AO1 (AW) Brian P. Wilson               

AOY

1st Runner-Up

2nd Runner-Up

USS Saratoga CV-60

VMFA-312

VA-115

 

 

 

 

1994

SSGT Balwindar Van Devoort

AO1 (AW) E.E. Morales

AO1 (AW) C.R. Brown

AOY

1st Runner-Up

2nd Runner-Up

VMFA-101 FREST

CVW-14

USS Independence CV-62

 

 

 

 

1995

AO1 (AW/SW) Ronald Carpenter

AOY

USS America CV-66

 

AO1 (AW) Michael T. Lyner

1ST Runner-Up

USS Belleau Wood LHA-3

 

AO1 (AW/SW) Terry Young

2nd Runner-Up

NAS Cecil Field

 

 

 

 

1996

SSGT Dana R. Fike

AOY

VMFA-312

 

AO1 (AW) Gerald W. Gladders

1st Runner-Up

VFA-105

 

AO1 (AW) Jason B. Parmley

2nd Runner-Up

USS John C. Stennis CVN-74

 

 

 

 

 

1997

AO1 (AW) Raymond A. Parham

AOY

SFWSLANT

 

AO1 (AW) Rodney A. Biggs

1st Runner-Up

VAQ-134

 

AO1 (AW/SW) Donzaleigh M. Bolden

2nd Runner-Up

USS Theodore Roosevelt

 

 

 

 

1998

AO1 (AW/SW) Jerry C. Moore

AOY

USS Constellation CV-64

 

AO1 (AW) James A. Howard

1st Runner-Up

SFWSLANT

 

AO1 (AW) John  D. Burgoyne

2nd Runner-Up

USS Carl Vinson CVN-70

 

 

 

 

1999

AO1 (AW/SW) Charles G. Himes

AOY

USS Harry S. Truman CVN-75

 

AO1 (AW/NAC) John K. Reed

AOY

USS John C. Stennis CVN-74

 

SSGT. Glenn A. Bowers

Runner-Up

MCAS Cherry Point

 

 

 

 

2000

AO1 (AW/SW) Scott F. Kesler

AOY

USS John C. Stennis CVN-74

 

AO1 (AW/SW ) Paul Daniel Smith

1st Runner-Up

USS Essex LHA-2

 

 

 

 

2001

AO1 (AW) Chadwick D. Stephens

AOY

USS George Washington CVN-73

 

AO1 (AW/NAC) Kevin R. Williams

1st Runner-Up

NAS Fallon

 

AO1 (AW/SW) Lenny L. Advent

2nd Runner-Up

USS Constellation CV-64

 

 

 

 

2002

AO1 (AW) Brad Clouse

AOY

NAMTRAU Oceana

 

AO1 (AW) William J. Mccammon

1st Runner-Up

VS-29

 

AO2 (AW) Mark Kismore

Honorable Mention

HS-10

 

 

 

 

2003

AO1 (AW/SW) Travis E. Jordan

AOY

USS Theodore Roosevelt  CVN-71

 

AO1 (AW/SW) Joe Makaratad

1st Runner-Up

USS John Stennis CVN-74

 

 

 

 

 2004

 AOC (Sel) Stephen G. Gahr

 AOY

 NAS Fallon NV

 

 SGT Alfonso J. Montes

 AOY

 MALS 39, Marine Corp
Air Station Camp Pendleton

 

 LCPL Cook

 1st Runner-Up

 MALS 11 MCAS Miramar

 

 

 

 

 2005

 AO1 (AW/SW) Michael J. Dasch

 AOY

 USS Kitty Hawk  CV-63

 

 AO1 (AW/SW) Travis Semones

 Runner-Up

 

 

 AO1 (AW) Thomas Bumpass

 Runner-Up

 

 

 

 

 

 2006

 AO1 (AW/SW) Frederico Lewis

 AOY

 USS Ronald Reagan

 

 SSGT Robert Carluccio 

 Runner-Up

 MALS 12 Iwakunia Japan 

 

 

 

 

 2007

SGT Joshua D. Quigley

 AOY

 VMFA-121

 

AO1(AW/SW) Mark C. Wilkinson

 Runner-Up

 USS Harry S. Truman

       
       

 2008

AO1(AW/SW) Kenneth M. Davis

 AOY

 USS Lincoln CVN-72

 

AO1(AW/SW) Jeffery A. Cogswell

 Runner-Up

 USS Tarawa

 

AO2(AW/SW) Corey DePaula

 Honorable Mention

 HSC-8

       

 2009

AO1(AW/SW) William B. Stanton

 AOY

 USS Harry S. Truman (CVN-75)

 

AO1(AW) Daniel J. Pratt

 Runner-Up

 VP-16

       

 2010

AO1 (AW/SW) Kenson Noel

 AOY

 USS Theodore Roosevelt CVN-71

 

AO1(AW/SW) Corey D. DePaula

 1st Runner-Up

 CNTTU NASNI

 

AO1(AW/SW) James C. Botting

 1st Runner-Up

 USS Ronald Reagan CVN 76

       

 2011

AO1 Jimmy Heflin

 AOY

 VFA-103

 

AO1 Nanise Schoeder

 Runner-Up

 CNATTU North Island

       

 2012

AO1 Mathis Jenkins, Jr.

 AOY

 VFA-122

 

AO1 Mathew A. Renninger

 Runner-Up

 U.S.S. Stennis, CVN 74

       

 2013

AO1(AW/SE) Raymond Scott

 AOY

 USS ESSEX

 

AO1(AW/SW) Mathew McBride

 Runner-Up

 VFA-151

       

 2014

AO1 (AW/SW) Ryan Smith

 AOY

 USS TRUMAN (CVN-75)

 

SGT Jason Connolly

 Runner-Up

 MALS-14

       

 2015

AO1(AW/SW) Misty D. Beck

 AOY

 NMC Det North Island

 

AO1(AW/SW) Joseph E. Boring

 Runner-Up

 CVN-76 USS Ronald Reagan

       

 2016

AO1 (AW/SW) Amanda Roth

 AOY

 NATTC Pensacola

 

AO1 (AW/SW/IW) Lamonte Miller

 Runner-Up

 USS Theofore Roosevelt (CVN 71)

       

 2017

Who will it be. You maybe!

 AOY

 Command?

 

 

E-mail any changes or discrepancies to AAO Web Master
 
RETURN TO AAO HOMEPAGE

Association of Aviation Ordnancemen
We are the ARMS of the Fleet